Indeks Glikemiczny
Czy znajomość indeksu glikemicznego pozwoli nam bardziej świadomie wybierać spożywaną żywność?
Ostatnio coraz częściej w różnych źródłach spotykamy się z hasłem Indeks Glikemiczny. Informacje trafiające do nas na ten temat są nierzadko ze sobą sprzeczne i niejasne. Na zachodzie większość produktów spożywczych ma na opakowaniu informacje o wysokości tego wskaźnika.
Czy jest to jedynie kolejny chwyt marketingowy?
A może znajomość indeksu glikemicznego jest niezbędna dla osoby, która ceni zdrową i zbilansowaną dietę?!
Zaraz, zaraz ale zacznijmy od początku...
Czy jest to jedynie kolejny chwyt marketingowy?
A może znajomość indeksu glikemicznego jest niezbędna dla osoby, która ceni zdrową i zbilansowaną dietę?!
Zaraz, zaraz ale zacznijmy od początku...
Czym jest Indeks Glikemiczny?
W skrócie IG (ang. Glycemic Index - GI). Najprościej mówiąc jest to wskaźnik, który określa jak szybko dany produkt podwyższa poziom glukozy we krwi. Wysoka wartość indeksu glikemicznego oznacza, że dane pożywienie wpływa na wytworzenie większej ilości glukozy (w krótkim czasie). Produkty o niskim Indeksie Glikemicznym powodują niewielki wzrost glukozy we krwi. Glukoza z produktów o niskim IG wolniej i dłużej uwalniana niż z produktów o wysokim IG. Oznacza to, że produkty o niskim IG chronią nasz organizm przed nagłymi skokami poziomu cukru we krwi i zapewniają dłuższy dowóz energii dla naszego organizmu.
Czy cukier może odkładać się w tkance tłuszczowej?
Mówiąc o Indeksie Glikemicznym należy obalić często jeszcze powtarzany mit, że tyjemy tylko od tłuszczów. Dodatkowe kilogramy (w postaci tkanki tłuszczowej) mogą nam przybyć także z węglowodanów. Przecież podwyższony poziom cukru we krwi musi zostać obniżony poprzez odłożenie go w naszym organizmie! Glukoza więc odkładana jest w postaci glikogenu w naszych mięśniach i wątrobie. Jednak, gdy jego zapasy zostaną już w pełni naładowane cukier przekształcany jest w tkankę tłuszczową. I tutaj dochodzimy do głównych korzyści, jakie daje nam znajomość Indeksu Glikemicznego. Konstruując dietę opartą na produktach o niskim IG unikniemy nagłych skoków cukru we krwi a cukier, który spożyjemy z żywnością o niskim IG będzie zużywany na bieżące potrzeby organizmu. Poziom glukozy będzie stały i nie będzie, więc potrzeby magazynowania jej w formie tłuszczu, unikniemy więc tycia. Z kolei częste spożywanie produktów o wysokim IG prędzej czy później zaowocuje dodatkowymi kilogramami.
Podsumowując, znajomość Indeksu Glikemicznego poszczególnych produktów nie jest bezsensownym chwytem marketingowym a skutecznym narzędziem w konstruowaniu zbilansowanej diety i uniknięciu przybrania na wadze. A spożywanie produktów o niskim Indeksie Glikemicznym pozwala jeść więcej utrzymując produkcję tłuszczu na niskim poziomie.
Biorąc pod uwagę wskaźnik IG, produkty dzielimy następująco:
- Żywnośc o wysokim IG, gdzie Indeks Glikemiczny wynosi >55
- Żywność o niskim IG, gdzie Indeks Glikemiczny wynosi <55
A teraz porównaj produkty o wysokim i niskim Indeksie Glikemicznym, korzystając z tabelki poniżej: